مزایا و معایب پیچ و مهره گالوانیزه گرم

مزایا و معایب پیچ و مهره گالوانیزه گرم

 

فرایند گالوانیزه گرم یکی از انواع آبکاریهای پرکاربرد پیچ و مهره ها در کنار آبکاری گالوانیزه سرد و داکرومات می باشد.

هر چند که امروزه در دنیای مهندسی این آبکاری به سبب مشکلاتی که دارد با آبکاری داکرومات جایگرین شده است.

در زیر به این مزایا و معایب بیستر می پردازیم :

 

مزایای پیچ و مهره گالوانیزه گرم

 

در فرایند گالوانیزه گرم روی به داخل سطح فولاد نفوذ کرده و یک پوشش سطحی بسیار مقاوم را به بوجود می آورد بگونه ای که ایجاد خراش بر روی سطح پیچ و مهره ها نیز آنها را در معرض زنگ زدگی قرار نمیدهد. این پوشش از زینک یا روی از 35 الی 85 میکرون بسته به قطر پیچ و مهره متفاوت است.

 

مزایا و معایب پیچ و مهره گالوانیزه گرم

معایب پیچ و مهره گالوانیزه گرم

1. فرایند گالوانیزه گرم در دمای بسیار بالا 445-465 درجه سانتی گراد صورت میگیرد که این دما باعث میشود در اکثر مواقع سختی پیچ و مهره چند راکول افت کند بطوریکه پیچ و مهره کلاس 10.9 پس از انجام پروسه گالوانیزه گرم گاهی در تست های کشش و ضربه به اندازه 9.8 سختی از خود نشان میدهد.

از این نظر فرایند آبکاری داکرومات به گالوانیزه گرم ارجحیت دارد.

2. طی فرایند گالوانیزه گرم لایه ای از روی بر روی سطح پیچ و مهره قرار گرفته و باعث میشود قطر اسمی آنها چند میکرون روی سطح و در کل دور یک دایره افزایش یافته و این امر بستن مهره روی پیچ را با مشکلاتی مواجه میکند. برای حل این مشکل مهره ها را قبل از انجام فرایند آبکاری گالوانیزه گرم اور سایز میکنند که مشکلات خود را دارد و باز هم بعد از فرایند گالوانیزه مشکلات اتصال بخوبی حل نشده است.

راه حل قطعی مشکل اور سایز شدن در فرایند گالوانیزه گرم اور سایز کردن مهره ها پس از گالوانیزه است که در واقع برداشتن لایه محافظ روی از داخل مهره بوده و بار دیگر آنها را در معرض خوردگی قرار میدهد.

 

برای خرید پیچ و مهره با شماره 02146079175 و  09122622139  تماس بگیرید .

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

مطالب پیشنهادی