انواع پیچ و مهره ساختمانی

انواع پیچ و مهره ساختمانی

 

در این مقاله انواع پیچ و مهره ساختمانی بررسی شده است.

به دلیل حساسیت اتصالات و همچنین وجود بارهای اصطکاکی، برشی و کششی در اتصالات سازه‌ها، نیاز است پیچ و مهره ساختمانی دارای استحکام کششی و خمشی بالایی باشد.

در نتیجه گریدهای مختلف پیچ‌های فولادی و آهنی برای این منظور مناسب هستند.

 

انواع پیچ و مهره ساختمانی

پیچ و مهره ساختمانی دسته‌ای از انواع پیچ و مهره‌های فلزی با ساختار فولاد کم کربن و فولاد آلیاژی هستند

که در اتصالات ساختمان‌ها و سازه‌های فلزی استفاده می‌شوند.

پیچ و مهره ساختمانی بر اساس استانداردهای ASTM A325 و ASTM A490 و همچنین بر اساس استاندارد ANSI B18.2.3.7M،

در ابعاد M12 تا M36 و با طول 10 تا 400 میلیمتر تولید می‌شوند.

 

پیچ ASTM A325

پیچ ASTM A325 یک نوع پیچ ساختمانی است که برای استفاده در اتصالات سازه‌ای با مقاومت بالا طراحی شده است.

این پیچ‌ها از فولاد کربنی با کیفیت بالا ساخته شده‌اند و در مقاومت کششی حداقل 120 کیلوپاسکال (ksi) و مقاومت چسبندگی حداقل 85 کیلوپاسکال (ksi) قابل تحمل هستند.

از پیچ ASTM A325 برای اتصال برج‌های بادی، پل‌ها، بنادر، سد‌ها و سازه‌های دیگر با مقاومت بالا استفاده می‌شود. این پیچ‌ها به دلیل مقاومت بالای خود، توانایی ایجاد اتصالات قوی و پایدار را دارند که از نظر ایمنی و استحکام سازه بسیار حیاتی است.

پیچ‌های ASTM A325 در سایزهای مختلفی مانند 1/2 اینچ تا 1-1/2 اینچ و با طولهای مختلفی تولید می‌شوند. در هر موارد استفاده از پیچ‌های ASTM A325، توصیه می‌شود که پیش از استفاده، اطمینان حاصل شود که شرایط آن با استاندارد ASTM A325 سازگار است.

پیچ ASTM A490

پیچ ASTM A490 نیز یک نوع پیچ ساختمانی با مقاومت بالا است که برای استفاده در اتصالات سازه‌ای با شرایط سخت طراحی شده است.

این پیچ‌ها نیز مانند پیچ ASTM A325 از فولاد کربنی با کیفیت بالا ساخته شده‌اند و در مقاومت کششی حداقل 150 کیلوپاسکال (ksi) و مقاومت چسبندگی حداقل 170 کیلوپاسکال (ksi) قابل تحمل هستند.

از پیچ ASTM A490 برای اتصالاتی با مقاومت بالا در سازه‌های بلند و بزرگ مانند پل‌های طولانی، ساختمان‌های بلند و بادبروها استفاده می‌شود.

این پیچ‌ها به دلیل مقاومت بالای خود، توانایی ایجاد اتصالات پایدار و قوی را دارند و در شرایط آب و هوایی سخت و نیز تحت بارهای قوی مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند.

پیچ‌های ASTM A490 نیز در اندازه‌های مختلفی مانند 1/2 اینچ تا 1-1/2 اینچ و با طولهای مختلفی تولید می‌شوند.

همچنین، از آنجایی که پیچ‌های ASTM A490 در برخی شرایط خاص ممکن است خطر انعطاف پذیری و شکستگی داشته باشند، استفاده از آنها در شرایط خاص نیاز به محاسبات خاص و با دقت بالا دارد.

 

در محل اتصالات سازه‌ها، بارهای اصطکاکی، برشی و کششی همزمان اعمال می‌شود و یک اتصال ضعیف ممکن است

عواقب فاجعه‌آمیزی به همراه داشته باشد و گاه موجب تخریب کامل سازه شود. در نتیجه انتخاب یک اتصال مناسب، بسیار حساس و حیاتی خواهد بود.

 

انواع پیچ و مهره ساختمانی

 

 پیچ و مهره ساختمانی اغلب دارای مقاومت کششی معادل 800-1200 مگا پاسکال است و به دلیل نیاز به استحکام کششی و مقاومت خمشی بالا، معمولا از جنس آهن یا فولاد ساخته می‌شوند.

 

انواع اشکال پیچ و مهره ساختمانی

 

طیف گسترده‌ای از پیچ‌های ساختمانی با ابعاد و اشکال مختلف، در بازار موجود است. از پرکاربردترین انواع پیچ و مهره ساختمانی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • پیچ خشکه گریدهای 8.8 و 10.9
 • پیچ فولادی HV
 • پیچ فولادی استاندارد A490
 • پیچ فولادی din 6914 و din 931 و din 933
 • شش گوش 8.8 و شش گوش 10.9 و شش گوش HV 10
 • سر مته‌ای سر تخت، سر گرد، آچاری، واشردار، شیروانی، استاندارد din 7504 و استاندارد din 231
 • آچاری استیل استاندارد A304، استاندارد A316
 • استوانه‌ای استیل
 • سرتخت استیل، سرتخت چهارسو و سرتخت دو سو
 • خودکار استیل، خودکار سر استوانه‌ای و خودکار سر تخت
 • شیروانی استیل
 • تلگرافی استیل
 • متری-اینچی و متری-میلیمتری استیل

در میان انواع اشکال مختلف پیچ، پیچ‌های ساختمانی شش گوش محبوب‌ترین اقلام هستند.

چرا که علاوه بر استحکام مناسب و بالا،

به دلیل شکل خاص سر پیچ، به هنگام بستن آن نیروی کمتری نیاز دارد

 

پیچ فولادی استاندارد A490

پیچ فولادی استاندارد A490 یکی از نوع پیچ‌های ساختمانی با مقاومت بالا است که برای اتصالات سازه‌ای با شرایط سخت طراحی شده است.

این پیچ‌ها از فولاد کربنی با کیفیت بالا ساخته شده‌اند و در مقاومت کششی حداقل 150 کیلوپاسکال (ksi) و مقاومت چسبندگی حداقل 170 کیلوپاسکال (ksi) قابل تحمل هستند.

از پیچ A490 برای اتصالاتی با مقاومت بالا در سازه‌های بلند و بزرگ مانند پل‌های طولانی، ساختمان‌های بلند و بادبروها استفاده می‌شود.

این پیچ‌ها به دلیل مقاومت بالای خود، توانایی ایجاد اتصالات پایدار و قوی را دارند و در شرایط آب و هوایی سخت و نیز تحت بارهای قوی مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند.

پیچ‌های A490 در اندازه‌های مختلفی مانند 1/2 اینچ تا 1-1/2 اینچ و با طولهای مختلفی تولید می‌شوند.

همچنین، از آنجایی که پیچ‌های A490 در برخی شرایط خاص ممکن است خطر انعطاف پذیری و شکستگی داشته باشند، استفاده از آنها در شرایط خاص نیاز به محاسبات خاص و با دقت بالا دارد.

پیچ و مهره شایان به منظور تأمین نیازمندی صنایع نفت ، گاز ، پتروشیمی ، برق و خودرو به انواع پیچ و مهره و واشر ایجاد گردیده است و با توجه به آماده سازی امکانات سخت افزاری و نرم افزاری لازم قادر است محدوده وسیعی از نیازهای متنوع صنایع کشور را به خانواده fastener بر اساس استانداردهای بین المللی UNI,ASTM , DIN , ANSI , ISO , BS تولید نماید .

همچنین این واحد تولیدی با دارا بودن حجم بالای مواد اولیه با گواهینامه معتبر در کلیه خانواده های فولاد ، آهن و استیل می تواند به عنوان یک تأمین کننده مناسب و توانا در سیستم شما وارد و کلیه نیازهای شما را رفع نماید. انواع استد بولت ، پیچ خشکه ، پیچ آهنی ، پیچ آلن ، پیچ خودکار ، پیچ سرمته ، پیچ فولادی ، پیچ و مهره نفتی و … از جمله محصولات ما می باشد .

 

برای خرید پیچ و مهره با شماره 02146079175 و  09122622139  تماس بگیرید .

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

مطالب پیشنهادی