10 نکته درباره ایمنی پیچ و مهره ها

10 نکته درباره ایمنی پیچ و مهره ها

 

دستیابی به ایمن ترین و مطمئن ترین اتصال پیچ و مهره ای  شامل عوامل زیادی است. برای کمک به شما در دستیابی به بهترین نتایج ممکن ، ده نکته در باره ایمنی پیچ و مهره را خلاصه کرده ایم. لطفاً توجه داشته باشید که این یک توصیه کلی است و لزوماً برای همه موقعیت های پیچ و مهره اعمال نمی شود.

 

1. اندازه و درجه – “ترکیب مناسب از اندازه و درجه پیچ را انتخاب کنید”

 

در پیچ و مهره ، بزرگترین لزوماً به معنای بهترین نیست. به طور مثال ، پیچ درجه بالاتر از پیچ درجه پایین تر مناسبتر و بهتر نیست. آنچه مهم است ترکیب این دو عامل است. 

اگر همه ، اندازه پیچ و متریال مناسب را انتخاب کنند، راه‌حل‌های اضافی برای محکم کردن پیچ‌ها مورد نیاز نخواهد بود.  اندازه پیچ و درجه استحکام می تواند به طور مثبت یا منفی بر بار در پیچ تأثیر بگذارد. هنگامی که ترکیب مناسب را به دست آوردید و به درستی سفت کردید، این بار است که عامل مهمی برای ایمن ماندن مفصل پیچ شده شما است. می‌توانید از پیچ بزرگ‌تر با درجه استحکام پایین‌تر یا پیچ کوچک‌تر در درجه استحکام بالا استفاده کنید. “هر دو می توانند مناسب باشند.

 

2. شل شدن – “ایجاد ارتجاعی در مفصل برای جبران شلی”

 

شل شدن یکی از دلایل اصلی شل شدن پیچ و مهره ها است. سه علت اصلی وجود دارد:

 1.نشست سطوح ناهموار یا نامنظم.

 2. آرامش، زمانی که موادی مانند پلیمرها یا کامپوزیت ها فشرده تر می شوند.

 3. خزش، که تمایل مواد به حرکت یا تغییر شکل پلاستیکی تحت تنش و دماهای بالا است.

هر سه باعث از بین رفتن پیش بار می شوند و می توانند منجر به خرابی اتصالات پیچ شوند. امروزه شل شدن یک مشکل رو به رشد است زیرا اتصالات پیچ و مهره ای در معرض دما و بارهای بالاتری قرار می گیرند، در حالی که قطعات به طور فزاینده ای از کامپوزیت، پلاستیک و آلومینیوم ساخته می شوند. برای جبران شلی، به سطوح صاف و سخت نیاز دارید، و باید خاصیت ارتجاعی را به اتصال پیچ‌ دار وارد کنید، مانند استفاده از واشرهای یا کشنده های چند جک سوپربولت را قفل کنید. فناوری قفل گوه ای چند منظوره خاصیت ارتجاعی مفصل را افزایش می دهد تا شلی را به حداقل برساند.

 

3. روانکاری – “روغنکاری مناسب را برای کاربرد خود انتخاب کنید”

اغراق کردن اهمیت روغن کاری در مورد مفاصل پیچ و مهره سخت است. پراکندگی اصطکاک را به حداقل می رساند و نسبت گشتاور به بار را کاهش می دهد. روانکاری همچنین نصب و برداشتن پیچ را آسان کرده و عمر پیچ را افزایش می دهد. استفاده از روغن کاری را در زیر سر پیچ یا مهره و روی قسمت رزوه دار درگیر پیچ توصیه می شود .  مهم‌ترین چیزی که باید در مورد روان‌کاری در نظر داشته باشید، انتخاب یک روان‌کننده مناسب برای کاربردتان است. برخی از پارامترهایی که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از ترکیب شیمیایی، اثرات بهداشتی و محیطی، محدوده دمای سرویس و ضریب اصطکاک.

 

4. طراحی/نگهداری – تمرکز بر هزینه های چرخه عمر

 

در مرحله طراحی یک پروژه، یک معضل مکرر این است که آیا می توان هزینه ها را در زمان حال با استفاده از راه حل های اقتصادی تر پایین نگه داشت یا با سرمایه گذاری در راه حل های با کیفیت بالاتر، در دراز مدت پس انداز کرد. مارتین لیندبک، رئیس دفتر مدیریت پروژه تحقیق و توسعه در توربوماشین‌های صنعتی زیمنس، می‌گوید: «فقط بر هزینه‌های اولیه تمرکز نکنید. سرمایه گذاری درست در مراحل اولیه باعث صرفه جویی زیادی در هزینه ها می شود. این رویکرد همچنین منجر به رضایت بیشتر مشتریان خواهد شد.» زیمنس این رویکرد بلندمدت را زمانی اتخاذ کرد که به راه‌حلی برای ایمن‌سازی پیچ و مهره برای توربین‌های گازی چند میلیون یورویی خود رسید که منجر به سرمایه‌گذاری در واشر Nord-Lock و کشنده‌های Superbolt از Nord-Lock شد. این باعث صرفه جویی در هزینه ها نه تنها در طول مونتاژ شد، بلکه منجر به صرفه جویی زیادی در هزینه های تعمیر و نگهداری در طول چرخه عمر توربین ها شد.

 

5.  پوشش‌ها – “روکش‌هایی را برای بهبود مفصل پیچ‌دار خود در نظر بگیرید”

 

پوشش‌ها ممکن است فقط چند میکرومتر ضخامت داشته باشند، اما می‌توانند عملکرد بست را از چند طریق بهبود بخشند: محافظت در برابر خوردگی؛ کاهش اصطکاک؛ افزایش ارزش زیبایی شناختی راه حل های مختلفی برای پوشش وجود دارد که مقرون به صرفه ترین و ساده ترین آنها گالوانیزه است. هنگامی که این کافی نیست، می توان از آلیاژهای روی استفاده کرد. در صورت نیاز به محافظت بیشتر، تکه های روی چند لایه توصیه می شود. بنابراین کدام پوشش را برای کاربرد خود انتخاب کنید؟ برخی از ویژگی های پوشش باید وزن بیشتری نسبت به بقیه داشته باشند. پوشش خود را ابتدا بر اساس سطح حفاظت در برابر خوردگی که ارائه می دهد انتخاب کنید. سپس در مورد ویژگی های اصطکاک مورد نیاز که همیشه می توانید با یک روان کننده جبران کنید، و در نهایت در مورد ویژگی های زیبایی شناختی.

 


مطالعه بیشتر :  آبکاری داکرومات چیست ؟


 

6: محصولات اصلی – “در چیز واقعی سرمایه گذاری کنید – یا بعدا پرداخت خواهید کرد”

 

از کفش‌های کتانی گرفته تا گوشی‌های هوشمند، کپی‌های ارزان قیمت و کالاهای تقلبی در همه جا رایج است. و محصولات پیچ و مهره نیز از این قاعده مستثنی نیستند. مزیت سرمایه گذاری در محصولات اصیل این است که محصولی را به دست می آورید که مدت زیادی است در بازار وجود داشته و عملکرد و کیفیت ثابتی دارد. محصولات اصلی شایان پیچ را می توان با علامت گذاری لیزری شناسایی کرد. همانند بسیاری از چیزها در زندگی، با راه‌حل‌های پیچ و مهره، آنچه را که برای آن پرداخت می‌کنید، دریافت می‌کنید. “هزینه خرید برای یک محصول اصلی ممکن است بالاتر باشد، اما در بلندمدت در قابلیت اطمینان و کاهش هزینه های نگهداری/تعمیر صرفه جویی می کنید.”

 

7: کیفیت – “با شرکای معروف به تخصص خود کار کنید”

 

هزاران راه حل بست وجود دارد. اما حتی آنهایی که به طور گسترده برای کاربردهای خاص مورد استفاده قرار می گیرند، ممکن است برای محدوده دما یا فشار خاصی مورد تایید قرار نگیرند. بنابراین یافتن شرکای برای کمک به شما در دستیابی به قابلیت اطمینان بالای مواد و انتخاب صحیح بست بسیار مهم است. هزینه فراخوان یا آسیب به یک برند می‌تواند قابل توجه باشد. به عنوان مثال، وقتی در مورد تصادف ناشی از نشت سیستم تهویه مطالعه می‌کنم، نمی‌دانم که آیا ممکن است به این دلیل باشد که شرکت راه‌حل بست اشتباهی را انتخاب کرده است. دستیابی به کیفیت بالا مربوط به کار با شرکای شناخته‌شده به‌خاطر تخصص‌شان است که کیفیت را بر کسب سود سریع در اولویت قرار می‌دهند». گروه شایان پیچ  برای قابلیت اطمینان شناخته شده است و دارای چندین گواهینامه کیفیت و اعتبار برای برنامه های کاربردی می باشد.

 

8 .  خوردگی – “در طراحی اتصالات پیچ خوردگی از ابتدا خوردگی را در نظر بگیرید”

 

خوردگی. هر محصول فلزی که از آهن یا فولاد به دست می‌آید، در نهایت هنگام تماس با اکسیژن و آب، زنگ زده و متلاشی می‌شود. کریستین راب در Dörken MKS-Systeme که سیستم‌های حفاظت در برابر خوردگی ریز لایه را توسعه می‌دهد، می‌گوید: «خوردگی ناگزیر در یک زمان خاص اتفاق می‌افتد. “با این حال راه هایی برای جلوگیری از پیشرفت آن وجود دارد.” یکی از روش‌ها حفاظت کاتدی است – جایی که یک ماده کمتر نجیب مانند روی، خود را قربانی می‌کند – و روش دیگر محافظت غیر کاتدی است. Rabe می گوید که در مورد خوردگی، هیچ پاسخ آسانی وجود ندارد. او به شوخی می گوید: «تنها راه حل این است که قسمت های در معرض خطر خود را در آب و هوای بسیار خشک بیابانی نگه دارید. راه حل های قفل گوه Nord-Lock طیف گسترده ای از پوشش های محافظ و عملیات سطح و همچنین چندین درجه از فولاد ضد زنگ و آلیاژهای مبتنی بر نیکل را ارائه می دهند.

 

10 نکته درباره ایمنی پیچ و مهره ها

 

 

9: استفاده مجدد – “اگر مجبور به استفاده مجدد هستید، روغن کاری کنید”

 

استفاده مجدد یا عدم استفاده مجدد، اغلب سؤال این است. استفاده مجدد از اتصال دهنده ها – به ویژه در زمینه – راحت تر از جابجایی در اندازه ها و درجه های مختلف است. به علاوه، ارزان تر است. با این حال، تشخیص اینکه آیا اتصال دهنده های استفاده شده آسیب دیده اند یا خیر، و در نتیجه ممکن است از کار بیفتند، دشوار است. لنا کالمیکوا، مهندس برنامه در Nord-Lock Group، برای بررسی اینکه آیا پیچ و مهره ای که قصد استفاده مجدد از آن را دارید انجام می دهد یا خیر، یک بازرسی بصری را توصیه می کند. «اگر نشانه‌هایی از خوردگی دیدید، در صورت امکان از استفاده مجدد خودداری کنید. و همین امر در مورد آسیب دیدگی نخ نیز صدق می کند.” اما ممکن است مواقعی پیش بیاید که هیچ جایگزینی جز استفاده مجدد از پیچ آسیب دیده به عنوان یک راه حل موقت نداشته باشید. اگر مجبور به استفاده مجدد هستید، روغن کاری کنید،” Kalmykova می گوید. “درجه ای از محافظت در برابر خوردگی را فراهم می کند. و اگر پیچ آسیب دیده ای دارید، روغن کاری به دستیابی به بار گیره مورد نیاز شما کمک می کند تا زمانی که بتوانید یک پیچ جدید نصب کنید.

 

10: پیش بارگیری و سفت کردن – “ابزار مناسب و دنباله مناسب را انتخاب کنید

 

سطح پیش بارگذاری ظرفیت یک اتصال پیچ شده را تعیین می کند. بنابراین تعیین سطح پیش بار مورد نیاز در یک اتصال و سپس دستیابی به آن از طریق روش سفت کردن مناسب و دنباله سفت کردن مناسب بسیار مهم است. پیش بارگیری باید برای جلوگیری از حرکت بین یا جدا شدن قطعات گیره‌دار کافی باشد، اما همچنان در محدوده تسلیم مواد باشد تا از جاسازی سطوح جفت‌گیری و جدا شدن نخ جلوگیری شود. Zouhair Chaib، کارشناس فنی ارشد در گروه Nord-Lock در فرانسه، می گوید که تمایز بین ظرفیت استاتیکی و دینامیکی یک پیچ نیز مهم است. یک پیچ می تواند بار استاتیکی بالا را تحمل کند، اما فقط مقدار کمی از بار دینامیکی را تحمل می کند. بنابراین داشتن یک پیش بار بالا برای کاهش اثر بارهای کاری دینامیکی اعمال شده به اتصال مهم است. چایب می گوید: «هنگام سفت کردن، مهم است که ابزار و دنباله سفت کردن را انتخاب کنید که به شما امکان می دهد به پیش بارگذاری که مهندس طراح مشخص کرده است، برسید. مهندسان گروه Nord-Lock در ارائه راه حل های کامل برای اتصالات پیچی از جمله طراحی، انتخاب محصول و پشتیبانی در محل متخصص هستند.

 

10 نکته درباره ایمنی پیچ و مهره ها

 


مطالعه بیشتر : پیچ و مهره خشکه چیست ؟


 

پیچ و مهره شایان به منظور تأمین نیازمندی صنایع نفت ، گاز ، پتروشیمی ، برق و خودرو به انواع پیچ و مهره و واشر ایجاد گردیده است و با توجه به آماده سازی امکانات سخت افزاری و نرم افزاری لازم قادر است محدوده وسیعی از نیازهای متنوع صنایع کشور را به خانواده fastener بر اساس استانداردهای بین المللی UNI,ASTM , DIN , ANSI , ISO , BS تولید نماید .

همچنین این واحد تولیدی با دارا بودن حجم بالای مواد اولیه با گواهینامه معتبر در کلیه خانواده های فولاد ، آهن و استیل می تواند به عنوان یک تأمین کننده مناسب و توانا در سیستم شما وارد و کلیه نیازهای شما را رفع نماید. انواع استد بولت ، پیچ خشکه ، پیچ آهنی ، پیچ آلن ، پیچ خودکار ، پیچ سرمته ، پیچ فولادی ، پیچ و مهره نفتی و … از جمله محصولات ما می باشد .

برای خرید پیچ و مهره با شماره 02146079175 و  09122622139  تماس بگیرید .

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

مطالب پیشنهادی